• ساعت کاری : همه روزه و تمام ایام هفته شبانه روزی

تخلیه چاه تهران

تخلیه چاه تهران

تخلیه چاه تهران

خدمات تخلیه چاه تهران

 • تخلیه چاه در تهران
 • باز و بست درب چاه
 • پیدا کردن محل چاه قدیمی
 • چاه بازکنی
 • حفر چاه نو
 • تخلیه چاه سپتیک
 • تخلیه چاه توالت
 • ترمیم دهانه و میله چاه
 • طوقه چینی وکول گذاری چاه
 • کف تراشی و لایروبی چاه
 • تخلیه شبکه چاه فاضلاب
 • اتصال چاه به شبکه فاضلاب شهری
 • لوله بازکنی تهران

منظور از تخلیه چاه چیست؟

به کلیه اقداماتی که در جهت خارج کردن مواد زائد موجود در چاه فاضلاب، انجام می گیرد، تخلیه چاه گفته می شود. از آنجاییکه هر چاه حجم مشخصی دارد که به هنگام حفر چاه در نظر گرفته شده است، ممکن است پس از مدتی که این زمان به عوامل متعددی بستگی دارد، انباره چاه پر شود و دیگر گنجایش پذیرش فاضلاب ورودی را نداشته باشد. در این زمان است که باید با تشخیص به موقع نسبت به تخلیه اقدام گردد تا از بروز حوادث و ضرر جانی و مالی جلوگیری شود.

عوامل موثر در زمان پر شدن چاه فاضلاب

شاید این تصور را داشته باشید که هر چاهی بالاخره پر می شود و ناگزیر از تماس با شرکت های تخلیه چاه تهران هستید. اما این تصور اشتباه است و اگر از چاه به خوبی مراقبت شود و جلوی ورود مواد زائد که موجب تشکیل رسوب در دیواره چاه می شود، را گرفت، نیاز به کمک رسانی شرکت های تخلیه چاه نیستید. زمانی که طول می کشد چاه پر شود بستگی به عوامل زیر دارد:

جنس خاک

تخلیه چاه در تهران اگر بستر زمینی که چاه در آن حفر می شود از جنس خاک رسی و خاک ماسه ای باشد، این نوع چاه زودتر از موعد پر می شود چرا که خاک رس قدرت جذب آب خیلی کمی دارد. خاک ایده آل برای حفر چاه جذبی، خاک شنی است. چرا که خاک جذب شنی، قدرت جذب آب بالایی دارد و آب را به راحتی به پایین منتقل می کند.

ابعاد چاه

حفر چاه نو هر چاه متشکل از دهانه چاه فاضلاب، طوقه چاه، گلدونی چاه، تونل یا میله، انباره چاه و کول چاه است که در این میان انباره چاه نقش مخزن را ایفا می کند. بایستی موقع حفر چاه به اندازه میله چاه دقت شود و متناسب با تعداد افراد ساکن در آن ساختمان، تعبیه شود.

استفاده درست از چاه

در بسیاری از ساختمان های قدیمی که چاه در حیاط ساختمان قرار دارد، افراد به هنگام جارو، آشغال های ریز و درشت و برگ درختان را به سمت چاه هدایت می کنند که این مساله باعث می شود انباره چاه خیلی زود پر شود. بی توجهی به نفوذ ریشه درختان به داخل چاه فاضلاب و هدایت آب باران به داخل چاه فاضلاب از دیگر مواردی هست که حتماً باید رعایت شود.

جلوگیری از تشکیل رسوب در دیواره چاه

شاید تصورتان این باشد که هرگونه مواد زائد و چربی را می توان به داخل چاه ریخت. ولی توجه داشته باشید که بسیاری از این مواد باعث تشکیل رسوب در چاه می شود و روزنه های چاه را می بندند و مانع از جذب آب اضافی توسط خاک می شوند. در این هنگام است که چاه به لایروبی و کف تراشی نیاز پیدا می کند.

لایروبی و کف تراشی چاه چیست؟

تخلیه چاه اگر تا کنون با شرکت های تخلیه چاه تماس گرفته باشید، شاید اصطلاح لایروبی را شنیده باشید. زمانی که به دلیل نفوذ چربی و صابون و موادی از این قبیل به داخل چاه، این مواد توسط خاک جذب نمی شوند و در دیواره های چاه یک لایه رسوب تشکیل می شود. این لایه به تدریج ضخیم تر شده و روزنه های خاک را می بندد و مانع از جذب آب و مواد زائد می شود. به همین دلیل است که گاهی اوقات، فقط تخلیه چاه چاره کار نیست و برای افزایش طول عمر مفید چاه، باید لایروبی و کف تراشی نیز انجام شود. برای لایروبی چاه، از دستگاه های رسوب تراش یا نیروی انسانی استفاده می شود. البته این مورد به دست آویزی برای برخی شرکت های تخلیه چاه تهران شده است تا بتوانند از فرصت استفاده کنند و به جای لایروبی و بی نیازی از تخلیه چاه بعدی، لایروبی را انجام نمی دهند و در نتیجه چاه زود به زود پر می شود.

کول گذاری چاه چیست؟

برای جلوگیری از تخریب و ریزش چاه های جذبی قدیمی، کول گذاری انجام می شود. کول در واقع یک سازه از جنس بتن یا سیمان است که آنرا به شکل بیضی یا دایره توخالی می سازند. کول گذاری همان چینش کول ها در قسمت عمودی یا میله چاه است. کول گذاری برای همه نوع چاه جذبی آب و فاضلاب کاربرد دارد و اندازه کول ها با توجه به اندازه چاه می تواند متفاوت باشد. کول گذاری چاه در تهران

حفر چاه نو

گاهی اوقات بنا به دلایلی چاه قدیمی موجود جوابگوی نیازهای ساختمان نبوده و باید چاه جدیدی حفر شود. البته برای تشخیص این مساله، خودتان دست به کار نشوید و حتماً از مشاوره سرویسکاران متخصص در زمینه حفر چاه و تخلیه چاه کمک بگیرید. چند مورد از دلایل شایع برای حفر چاه نو را به طور مختصر بیان می کنیم.
 1. گاهی اوقات قدمت چاه به حدی است که دیگر تخلیه چاه برای آن کافی نیست و برای راحتی کار، بهتر است چاه نو حفر شود.
 2. حفر چاه قبلی متناسب با تعداد افراد ساکن در ساختمان نیست و ظرفیت چاه زود به زود پر می شود.
 3. در ساختمانی که احداث شده است، چاهی وجود ندارد و باید چاه حفاری گردد.
 4. چاه قدیمی در حال ریزش باشد و نتوان آن را با کول گذاری و آجرچینی احیا کرد.

زمان مناسب برای حفر چاه نو

شاید ندانید، دلیل اینکه اکثرا در مرداد و شهریور نسبت به حفر چاه اقدام می شود این است که در این ایام سطح آب های زیرزمینی در پایین ترین حدی است که می تواند باشد. بهترین زمان برای حفر چاه، زمانی هست که سطح آب های زیرزمینی در آن منطقه، در پایین ترین حد خود باشد.

به هنگام حفر چاه، به چه نکاتی باید توجه شود؟

حفر چاه، یکی از مشاغلی هست که در نگاه اول ساده و بدون هیچ تکنیک خاصی به نظر می رسد. ولی اگر اصول حفر چاه رعایت نشود، در آینده با مشکلاتی از قبیل: پر شدن زود به زود چاه، ریزش چاه، عدم جذب مواد زائد و مشکلاتی از این قبیل برایتان پیش بیاید. به همین دلیل برای حفر چاه از مقنی های باتجربه کمک بگیرید و کلیه اصول ایمنی را رعایت کنید.

طوقه چینی چاه

طوقه چینی و آجرچینی چاه در تهران به پوشاندن دهانه چاه، پس از اتمام حفاری چاه توسط مقنی، طوقه چینی می گویند.

کول گذاری چاه

همانطور که قبلاً در مورد کول و کولگذاری چاه صحبت شد، به هنگام حفاری چاه باید عملیات کول گذاری توسط فرد متخصص انجام شود. دقت داشته باشید که کول گذاری در چاه هایی که در خاک های نرم و سست حفر می شوند، جهت جلوگیری از ریزش چاه، بسیار پر اهمیت خواهد بود.

هواکش چاه

هواکش چاه به منظور دفع گازهای سمی و هوای انباشته شده در داخل چاه نصب می شود. اگر هوای داخل چاه تخلیه نشود فاضلاب به سمت پایین چاه حرکت نمی کند و ممکن است شما را در مورد تخلیه چاه به اشتباه بیاندازد. اشتباه رایجی که در این مورد وجود دارد اغلب افراد از لوله ناودان به جای هواکش استفاده می کنند که در زمان بارندگی، به دلیل انتقال آب باران به چاه، نمی تواند وظیفه تخلیه هوا را به درستی انجام دهد.

نکات ایمنی حفر چاه

لایروبی چاه حفر چاه یکی از مشاغل پرخطر هست که تقریباً هیچ گونه حفاظی برای حفاظت از مقنی در داخل چاه وجود ندارد. به همین دلیل افراد مقنی خود ملزم به رعایت نکات ایمنی هستند. هنگام حفر چاه باید از دستکش، کلاه و لباس مخصوص استفاده کرد. اگر چاه در محل های پر رفت و آمد حفر شود باید بعد از طوقه چینی روی آنرا با دال بتنی پوشاند که در صورت ریزش انع از سقوط افراد به داخل آن شود. لوله کشی آب سرد و گرم نباید از روی دهانه چاه عبور کند. سوالات متداول

برای تخلیه چاه از چه تجهیزاتی استفاده می شود؟

تانکر تخلیه چاه 10هزار لیتری – پمپ مکنده و پمپ ساکشن – پمپ لجن کش

برای حفر چاه جدید، انبار چاه فاضلاب چه اندازه باید عمیق باشد؟

عمق میله چاه و ظرفیت انباری چاه، به تعداد طبقات ساختمان و تعداد نفرات ساکن در آن ساختمان بستگی دارد.

لایروبی و کف تراشی به همراه تخلیه چاه انجام می شود؟

پس از بررسی های لازم، در صورت نیاز به لایروبی و کف تراشی، پس از اعلام به کارفرما و دریافت رضایت، لایروبی نیز انجام می شود.

16 نظر

 • سلام خسته نباشید.
  چاه ساختمون ما نیاز به تخلیه داره. ولی یه مشکلی که هست اینه که درب چاه مشخص نیست. سرویسکاران شما می تونن درب چاه رو پیدا
  کنند؟

  • سلام آقای کاشانی
   ببینید این خیلی طبیعی هست که در ساختمون های قدیمی به دلیل قدمت حفر چاه، مکان دهانه چاه و درب چاه مشخص نباشه. این در تخصص سرویسکاران تخلیه چاه شرکت پارسیان هست که می تونند بدون تخریب درب چاه، محل درب چاه رو پیدا کنند و نسبت به تخلیه چاه اقدام کنند.

  • سلام آقای کمالی
   به مرور زمان و پس از ورود مواد زائد به خصوص چربی و مواد صابونی، این مواد در جداره های میله چاه رسوب می کنند و روزنه های خاک را می گیرند و مانع جذب آب فاضلاب توسط چاه می شوند که همین مساله هم باعث می شود چاه زودتر از موعد پر شود. تشخیص نیاز چاه به لایروبی یکی از تخصص های شرکت های معتبر تخلیه چاه تهران هست که به موقع تشخیص داده بشه و به وسیله تجهیزات و نیروی انسانی ماهر، این لایه از دیواره چاه کنده شود. به این امر لایروبی چاه گفته می شود.

  • سلام آقای مولایی
   برای اینکه شرکتی بتواند تخلیه چاه را به خوبی انجام دهد و همه فضولات و مواد زائد داخل چاه را تخلیه کند، باید به تجهیزات زیر مجهز باشد.
   1- تانکر تخلیه چاه ده هزار لیتری 2- پمپ مکنده و پمپ ساکشن 3- پمپ لجن کش

 • سلام. وقتتون بخیر. من مقاله شمارو در مورد تخلیه چاه خوندم. اگر اجازه بدین چند تا مطلب رو هم من اضافه کنم.
  برای جمع آوری فضولات و فاضلاب های هر ساختمانی اقدام به کندن چاه می‌کنند تا فاضلاب و فضولات در آن جمع‌آوری شود. بعد از چندین سال که چاه پر شد باید آن را تخلیه کرد چرا که آسایش را از ساکنین
  ساختمان سلب خواهد کرد. اوصولا زمانی که چاه پر می‌شود و زمان تخلیه آن فرا می‌رسد نشانه‌هایی را از خود نشان می‌دهد مثلا بوی ناخوشایندی در ساختمان منتشر می‌شود یا آب در کاسه توالت بالا می‌آید.
  این موارد نشان می‌دهد چاه دیگر ظرفیت پذیرش مواد ورودی را ندارد و باید تخلیه شود. تخلیه چاه در ابتدا توسط انسان و با استفاده از لوازم ابتدایی صورت می‌گرفت. رفته رفته روش‌های دیگری نیز برای تخلیه
  چاه استفاده می‌شد یکی از این روش‌ها تخلیه چاه با حفر چاه کمکی است که در حال حاضر مرسوم نیست و شاید به ندرت در برخی مناطق روستایی استفاده شود. در این روش در نزدیکی چاه فعلی یک چاه
  دیگر حفر می‌شود و از طریق لوله‌کشی مواد داخل چاه به چاه کمکی منتقل می‌شود. با گذشت زمان و پیشرفت‌های صورت گرفته در تکنولوژی بشر توانست با اختراع ماشین آلات کار خود را در عرصه‌های مختلف
  آسان کند. و به قولی روش‌های انجام بسیاری از کارها از جمله تخلیه چاه به سمت مکانیزه شدن حرکت کرد تا اینکه در حال حاضر تخلیه چاه و برخی از مشاغل کاملا مکانیزه شده‌اند یعنی بدون دخالت انسان
  انجام می‌شوند. در برخی از روش‌های تخلیه چاه با وجود استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات هنوز هم از نیروی انسانی استفاده می‌شود و نیمه مکانیزه هستند ولی در روش مکانیزه از نیروی انسانی صرفا برای کنترل
  دستگاه‌ها بهره برده می‌شود و در روند تخلیه چاه نیروی انسانی مستقیما اینکار را انجام نمی‌دهد.

  • سلام دوست عزیز
   خیلی خوشحال هستم که در این بحث شرکت کردین و از اطلاعات کاملی که در زمینه تخلیه چاه دارید، شگفت زده شدم

 • سلام و خسته نباشید
  اینطور که من در مقالات مربوط به سایت های تخلیه چاه خوندم، چاه اجزای مختلفی داره. این اجزا رو میشه بگین به چه اسمی معروف هستند؟

  • سلام آقای علیزاده
   بله درسته چاه اجزای مختلف داره که شرکتهای تخلیه چاه و حفر چاه برای حفر چاه نو باید این اجزا رو در نظر بگیرند.
   1- دهانه چاه فاضلاب
   2- طوقه چاه
   3- گلدونی چاه
   4- تونل یا میله چاه
   5- انباره چاه
   6- کول چاه
   7- دال بتنی چاه فاضلاب

 • سلام و خدا قوت
  می خواستم بدونم که کول گذاری رو فقط زمان حفر چاه باید انجام داد یا بعداً هم میشه انجام داد؟

  • سلام آقای موسوی
   کول گذاری رو هم میشه زمان حفر چاه یا زمانی که چاه کهنه و قدیمی شده و نیاز به ترمیم داره، حین عملیات ترمیم می تونید از شرکت تخلیه چاه بخواهید که عملیات کول گذاری رو انجام بدن. البته یک شرکت معتبر خودش به خوبی می داند که برای ترمیم چاه کهنه باید از کول گذاری استفاده کنه

  • سلام دوست عزیز
   تخلیه چاه سنتی که خیلی وقته اصلا استفاده نمیشه و انسان به صورت 100درصد دستی عملیات تخلیه چاه رو انجام نمی ده. پیشرفت تکنولوژی در برخی مشاغل خدماتی از جمله شغل تخلیه چاه بسیار چشمگیر بوده و باعث ورود تجهیزات و ماشین آلاتی به این حرفه شده است که کلاً عملیات تخلیه فاضلاب از چاه، بدون دخالت انسان انجام می گیرد. الان بعید می دونم حتی در شهرستان های بسیار دوردست هم از روش های دستی و سنتی برای تخلیه چاه استفاده بشه

 • سلام.
  برای ینکه بدونیم شرکتی که برای تخلیه چاه انتخاب کردیم واقعا مکانیزه هست یا نه، اون شرکت چه معیارهایی باید داشته باشه؟

  • سلام دوست عزیز
   ببینید علاوه بر اینکه تجهیزات شرکت تخلیه چاه رو بررسی می کنید، به این مساله هم دقت داشته باشید که آیا سرویس کاران اون شرکت علم و تجربه کافی استفاده از تجهیزات تخلیه چاه را دارند یا خیر؟ باید بدونید که تنها داشتن تجهیزات و امکانات کافی نیست بلکه باید علم استفاده از تجهیزات هم باشه تا بتوان به یک شرکت تخلیه چاه تهران اطمینان کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.